Solárny ohrev vody pre rodinné domy a chaty

Solárny ohrev vody pre rodinné domy a chaty.

Aktuálne: Dotácie na zelenú energiu už boli spustené!

Slnečné kolektory na ohrev vody Vám vedia v našich klimatických podmienkach pokryť:

  • 60% - 70% celoročných nákladov na teplú vodu
  • do 30% nákladov na vykurovanie
  • 50% nákladov na ohrev vody v celoročnom interiérovom bazéne
  • 100% nákladov na ohrev teplej vody pre sezónny vonkajší bazén (+ predĺženie kúpacej sezóny o 2 mesiace za rok)

"Vedeli ste, že náklady na teplú vodu sú druhé najväčšie náklady v domácnosti?"

Slnečné kolektory pre rodinné domy, ohrev vody v bazéne Pre rodinné domy je optimálna trojkombinácia: teplá voda, kúrenie, bazén ale zmysel má aj samotný ohrev teplej vody.

Slnečné kolektory THERMO|SOLAR

Najjednoduchšie systémy sa skladajú z 2 kolektorov a 200l zásobníka. Takýto systém pokryje požiadavky na ohrev vody pre 2-3 člennú rodinu.

Pozrite, aká je aktuálna cena a výška dotácie pre slnečné kolektory THERMO|SOLAR.

Cenník solárnych kolektorov Vyberte si z ponuky vysokokvalitných kolektorov s najdlhšou zárukou v obore a s najlepším pomerom cena/výkon.

Tepelné čerpadlo na ohrev vody.

Tepelné čerpadlá na ohrev vody predstavujú najnovšiu technológiu jej ohrevu. Ich prednosťou sú kompaktné rozmery, úspornosť a jednoduchá inštalácia.

Voda je ohrievaná pomocou malého tepelného čerpadla vzduch - voda umiestneného v interiéri budovy až na teplotu 65°C. Nevýhodou je obvykle vyššia spotreba elektrickej energie na jednotku vyrobeného tepla ako je to pri tepelných čerpadlách vyšších výkonov.

Tepelné čerpadlá THERMO|SOLAR Tepelné čerpadlá vzduch - voda THERMO|SOLAR a schéma ich fungovania.

Najjednoduchšie zariadenia disponujú zásobníkom o objeme 80 l a slúžia pre domácnosti s nízkou spotrebou teplej vody. Pre početnejšie rodiny s väčšou spotrebou vody sú určené zariadenia s objemom 200 - 300 l.

Tepelné čerpadlá na ohrev vody nájdu široké uplatnenie aj v stravovacích zariadeniach či iných prevádzkach s vysokou spotrebou teplej vody.

V prípade, že spotreba teplej vody je väčšia ako výkon tepelného čerpadla, sú zásobníky teplej vody vybavené pomocnou dohrievacou elektrickou špirálou.

Viac informácií - tepelné čerpadlá THERMO|SOLAR >>

Fotovoltický ohrev vody.

Elektrickú energiu z fotovoltických solárnych panelov môžete využiť nie len na výrobu elektriny pre domácnosť, ale aj na ohrev vody. Takéto zapojenia bez meniča sú spravidla jednoduchšie a lacnejšie ako inštalácia fotovoltickej elektrárne.

Pokiaľ slúžia iba na prípravu teplej vody sú pre podstatne nižšiu účinnosť fotovoltických panelov oproti termickým slnečným kolektorom o niečo menej efektívne.

Napriek tomu Vám vieme oproti konkurenčným zostavám ponúknuť vlastné riešenia s týmito výhodami:

  • lepšie využitie energie zo slnka - nenahrieva sa celý objem zásobníka paralelne na dne umiestnenými AC a DC špirálami ale striedavým AC prúdom sa dohrieva iba horná časť nádoby v prípade, že výkon fotovoltiky bude nedostatočný
  • fotovoltický ohrev vody funguje aj v prípade výpadku elektrického prúdu
  • dlhšia životnosť (opaľovanie kontaktov)

Návratnosť investície do slnečných kolektorov.

Pre presnejšie určenie návratnosti solárneho riešenia je najlepšie urobiť energetický prepočet.

Rýchly test či to pre Vás má zmysel si však môžete spraviť hneď teraz.

Ak na ktorúkoľvek z týchto otázok odpoviete ÁNO, tak investícia sa určite oplatí:

  • máte malé deti alebo v domácnosti spotrebujete veľa teplej vody?
  • máte alebo chcete bazén alebo vírivku s vyhrievanou vodou?
  • zohrievate vodu plynom z LPG fliaš?

Pre uvedené prípady sa investícia do slnečných kolektorov garantovane oplatí.

Pre ostatné prípady, návratnosť závisí od viacerých faktorov. Najmä od počtu osôb a spotreby teplej vody. Radi Vám s objektívnym rozhodnutím pomôžeme.

Ďalšie výhody solárnych kolektorov.

Po splatení počiatočnej investície budete mať teplú vodu bez nutnosti za to niekomu platiť.

Ale sú tu aj ďalšie dôvody:

  • rýchla, jednodňová inštalácia (na väčšinu domov) a potom vyše 30 rokov pokoj
  • zvýšite životnosť svojho konvenčného kotla (najmä v lete ho nemusíte zapínať vôbec)
  • o solárne zariadenie sa prakticky nemusíte starať, max. raz za 10 rokov vymeníte teplonosnú kvapalinu
  • výrazne šetríte životné prostredie, eliminujete emisie CO2 a SO, ktoré by inak vznikli výrobou tepla konvenčným spôsobom
  • stávate sa menej energeticky závislý a citlivý na výkyvy trhu (výpadky, zvyšovanie ceny plynu a pod.)

Cena a návratnosť investície do solárnych riešení.

Prečo sa oplatí investovať do solárnych riešení?

V skratke: Pretože Slnko žiadne faktúry neposiela. 

Presné informácie o návratnosti pre Váš konkrétny projekt získate vyplnením dopytu a v následnom energetickom prepočte, ktorý pre Vás zadarmo pripravíme.

Nechajte si poradiť, aký systém bude pre Vás najlepší.

Mám záujem o ponuku ➜

 

Odporučíme Vám systém, ktorý nebude ani malý a tým pádom nedostatočný ani zbytočne veľký a tým pádom drahý.

Najčastejšie otázky:

Aké sú možnosti montáže?

Okrem samotnej výroby slnečných kolektorov poskytujeme aj montážne služby, záručný a pozáručný servis týchto zariadení.

THERMO|SOLAR zabezpečuje celoslovenské školenia montážnikov, skúšobníctvo a vybavujeme aj certifikáciu všetkých takýchto zariadení.

U nás máte garanciu, že naše zariadenia budú namontované správne s dôrazom na dlhú životnosť a bezproblémovú prevádzku.

features_op1_1 THERMO|SOLAR ponúka naozaj rôznorodé možnosti montáže solárnych panelov. Slnečné kolektory je možné použiť napr. aj ako architektonický doplnok objektu. Na základe požiadavky nie je výnimkou ani zhotovenie individuálneho tvarového riešenia kolektora (napr. skosenie časti kolektora pod určitým uhlom a pod.).

Naše panely a nosné konštrukcie majú takzvaný Hurikánový test a sú testované na odolanie rýchlosti vetra až 230 km/h. Aj toto je niečo, čo nás odlišuje od konkurencie.

V praxi to znamená, že skôr bude odviata Vaša strecha ako naša konštrukcia so slnečnými kolektormi alebo solárnymi panelmi.

V súčasnej dobe plnej dramatických výkyvov počasia je upokojujúce mať takúto istotu.

Koľko kolektorov je potrebné na rodinný dom?

Na prípravu teplej úžitkovej vody treba pre 4 - 5 člennú rodinu inštalovať cca. 5 m2 kolektorovej plochy. V prípade podpory vykurovania alebo ohrevu bazénu je potrebná väčšia plocha, ktorú je treba určiť výpočtom na základe energetickej bilancie. Tento výpočet pre Vás spravíme po vyplnení cenového dopytu.

Na akú teplotu ohreje kolektor vodu?

Dosahovaná teplota záleží od intenzity slnečného žiarenia, typu použitých kolektorov a účelu ich použitia. V zásade je možné dosahovať aj teploty cez 100°C, ale takéto teploty zvyčajne nie sú potrebné ani zmysluplné. Teplá voda sa zvyčajne ohrieva na 55 - 65°C. Dôležitý je fakt, že čím vyššia je požadovaná teplota, tým je nižšia účinnosť a energetická výťažnosť kolektorov. Nezanedbateľné je aj to, že pri teplotách nad 60°C sa zvyšuje nebezpečenstvo tvorby vodného kameňa.

Aký typ kolektora použiť v konkrétnom solárnom zariadení?

Z kolektorov vyrábaných a predávaných firmou THERMO|SOLAR Žiar s.r.o. odporúčame výber podľa nasledujúcich zásad:

  • pre prípravu teplej úžitkovej vody, prikurovanie, prípadne ohrev vody v exteriérovom bazéne v kombinovaných systémoch typový rad kolektorov TS300, prípadne vodorovné kolektory TS330.
  • v zariadeniach vyžadujúcich ohrev na vyššiu teplotu, pre technologické účely a pri požiadavkách na väčší energetický zisk v zime, typový rad kolektorov TS400. Tieto kolektory sú vhodné najmä na celoročný ohrev vody v interiérových bazénoch.
  • priamy ohrev bazénovej vody v kovových kolektoroch je neprípustný ( hrozí nebezpečenstvo korózie a roztrhnutia absorbéra kolektora mrazom viď. pasívne systémy).

Je problém s prehrievaním kolektorov v letných horúčavách?

Štandardný solárny termický systém je chránený proti prehrievaniu elektronickým regulátorom, ktorý disponuje tzv. dovolenkovým režimom (ak nebudete dlhší čas doma). Ochrana spočíva v zapínaní obehového čerpadla v noci, a tým sa vychladí objem zásobníka. Kolektory tým pádom môžu cez deň opäť pracovať a nahrievať zásobník. Ochrana proti prehriatiu v prípade, že ste doma a nie je odber teplej vody spočíva v tom, že sa obehové čerpadlo jednoducho nespustí ak je v zásobníku dosiahnutá požadovaná teplota. Aj keď je na kolektoroch vyššia teplota, obehové čerpadlo ostáva stáť.

Ak je systém kvalitný, teda je postavený z kvalitných materiálov, tak ani dlhodobé prehrievanie nie je problém. V prípade našich systémov, jediné čo sa stane je, že teplonosná kvapalina Thesol sa bude degradovať rýchlejšie a bude ju treba vymeniť skôr. To znamená nie po 8-10 rokoch, ale možno po 6tich. Ostatné komponenty systému zostanú nedotknuté.

Aké sú minimálne potrebné komponenty na zostavenie systému?

Pre spoľahlivú a dlhodobú činnosť solárneho systému je nutné používať aktívny uzavretý solárny systém s nepriamym ohrevom. V kolektore musí byť nemrznúca teplonosná kvapalina umožňujúca celoročné využitie systému.

Gravitačný systém musí obsahovať: expanznú nádobu, poistný ventil, odvzdušňovacie zariadenie a plniaci systém. Stred tepelného výmenníka bojlera musí byť minimálne 0,5 m nad vrchnou hranou kolektora

Systém s čerpadlom musí obsahovať: čerpadlo, elektronický regulátor, expanznú nádobu, poistný ventil, odvzdušňovacie zariadenie, plniace zariadenie a výmenník tepla v spotrebiči solárnej energie, spätnú klapku pre prípad ak je spotrebič tepla nižšie ako sú umiestnené kolektory.

Ako sa dá zostaviť najjednoduchší solárny systém na ohrev vody?

Najjednoduchší solárny systém na ohrev vody sa skladá z:

  • slnečných kolektorov
  • nosnej konštrukcie kolektorov
  • solárnej inštalačnej jednotky
  • elektronického regulátora
  • expanznej nádoby
  • solárneho bojlera
  • potrubia s izoláciou

Aké sú výhody systému s čerpadlom a aké samotiažneho systému?

Samotiažny - gravitačný systém má nižšie investičné náklady. Jeho energetický zisk je ale o 30 % nižší ako s čerpadlom.

V našich klimatických podmienkach je jeho použitie problematické, pretože solárny systém má menšiu energetickú výťažnosť a vznikajú dodatočné problémy prípadne náklady navyše s tým, aby vstup a výstup ohrievanej vody v zime, napríklad počas dovolenky, nezamrzol.

Systém s čerpadlom má síce vyššie investičné náklady, ale aj väčší energetický zisk. Jeho využitie je univerzálnejšie, dá sa zhotoviť aj ako viacokruhový systém.

Koľko kolektorov je potrebných na ohrev vody, na kúrenie, na ohrev bazénu?

Na ohrev teplej úžitkovej vody odporúčame pre 2 - 3 člennú rodinu 2 kolektory s 200 l solárnym bojlerom a príslušenstvom, pre 3 - 4 člennú rodinu potom 3 kolektory s 300 l bojlerom.

Na prikurovanie je potrebné urobiť energetický prepočet na základe jeho výsledku navrhnúť počet kolektorov.

S prikurovaním je zmysluplné uvažovanie v domoch s malými tepelnými stratami, nesmú byť vyššie ako normou predpísané maximum pre novostavby. Je nevyhnutné použiť nízkoteplotný vykurovací systém napr. podlahové alebo stenové kúrenie. Pre približný odhad sa dá uvažovať s plochou kolektorov rovnou 1/7 vykurovanej plochy.

Pre ohrev exteriérového bazénu v kombinovaných systémoch je potrebné uvažovať s plochou kolektorov od 40 do 50 % z plochy povrchu bazéna.

Pri interiérových bazénoch s celoročnou prevádzkou umiestnených v nepresklených objektoch je plocha kolektorov približne rovná ploche povrchu bazénu. V takomto prípade odporúčame použiť vákuové kolektory.

Ako orientovať kolektory pri ich montáži?

Kolektory odporúčame montovať na strechu orientovanú južným smerom – azimut 180° so sklonom 45°. Pri odchýlkach od uvedeného azimutu 180° ± 45° nie je nutné robiť korekciu plochy kolektorov. Pri väčších odchýlkach odporúčame zväčšiť plochu kolektorov.

Orientácia kolektorov na juhozápad je výhodnejšia ako orientácia na juhovýchod, pretože výskyt hmiel v popoludňajších hodinách je menej častý a teploty okolitého prostredia sú vyššie ako v dopoludňajších hodinách.

Sklon kolektorov odporúčame zhodný so sklonom strechy. V rozsahu sklonu strechy 35° až 50° nie je plochu kolektorov potrebné korigovať. Pre celoročné využitie je optimálny sklon 45° až 50°, pre prevažne letné použitie 30°, pre prevažne zimné použitie 60°.

Aké druhy potrubí používať?

Z dôvodu pracovných teplôt a tlakov vyskytujúcich sa v solárnom systéme sa smú používať len kovové potrubia. Plastové potrubia z dôvodov nedostatočnej tepelnej odolnosti v žiadnom vyhotovení nevyhovujú !!!

Odporúčame používať medené potrubia, ktoré sú vo vzťahu k životnosti systému optimálne. Prípustné sú aj oceľové kúrenárske potrubia, nie sú však vhodné pozinkované rúry, pretože v teplonosnom médiu sa nenachádzajú inhibítory korózie na zinok.

Aké druhy izolácií používať?

Extrémne teploty, ktoré môžu vzniknúť v solárnom systéme so štandardnými kolektormi sú 180°C a vákuovými kolektormi až 230°C. Z tohto dôvodu odporúčame pre štandardné kolektory používať tepelné izolácie z minerálnej vlny Therwoolin alebo z EPDM materiálu Aeroflex. V prípade použitia vákuových kolektorov odporúčame izoláciu z minerálnej vlny Therwoolin.

Ako je možné likvidovať teplonosnú kvapalinu Thesol po uplynutí doby použiteľnosti?

Po uplynutí doby použiteľnosti (6-10 rokov) je možné teplonosnú kvapalinu:

  • zlikvidovať v priemyselnej spaľovni odpadov
  • odovzdať predajcovi na recykláciu

Ďalšie otázky.

Ak máte ďalšie otázky, položte ich prosím prostredníctvom nášho kontaktného formuláru alebo napíšte na email podpory uvedený v pätičke stránky.

Odpovieme Vám osobne a zaradíme odpoveď aj do tejto sekcie, aby bola k dispozícii všetkým záujemcom o naše produkty.

Nechajte si poradiť, aký systém bude pre Vás najlepší.

Mám záujem o ponuku ➜

 

Odporučíme Vám systém, ktorý nebude ani malý a tým pádom nedostatočný ani zbytočne veľký a tým pádom drahý.

ODBORNÉ PORADENSTVO PRE VÁS

Návrh technického riešenia pre Vami vybranú technológiu.